Artikeln innehåller annonslänkar. Köper du via en länk kan TechDeal få provision, det påverkar varken priset eller ordningen. Priserna kontrollerades 24 september 2026 och kan ha ändrats sedan dess.
Vi har jämfört sju routrar för hemmabruk, från vanliga routrar med wifi 6 till meshsystem med wifi 7. Rangordningen bygger på wifi-standard, angiven trådlös hastighet, portarnas hastighet, stöd för mesh och täckning samt pris per Gbit/s angiven hastighet. Underlaget är tillverkarnas och butikernas uppgifter, inte egna mätningar.
Listan passar dig som vill byta ut operatörens router, få bättre täckning i ett större hem eller ta vara på ett snabbare fiberabonnemang. Priserna spänner från 899 till 4 989 kr.
Så placerar sig produkterna
| # | Produkt | Pris |
|---|---|---|
| 1 | TP-Link Archer BE230 Bäst i test Se pris hos Kjell & Company | 1 489 kr |
| 2 | Xiaomi Router AX3000T Prisvärd Se pris hos Mistore | 899 kr |
| 3 | TP-Link Deco BE65 (2-pack) Premium Se pris hos Kjell & Company | 4 989 kr |
| 4 | TP-Link Archer BE450 Se pris hos Kjell & Company | 1 990 kr |
| 5 | Cudy WR3600 Se pris hos eGrossisten | 1 204 kr |
| 6 | Cudy WR11000 Se pris hos eGrossisten | 2 894 kr |
| 7 | Xiaomi Mesh System AX3000 NE (2-pack) Se pris hos Mistore | 1 199 kr |
- Plats 1 Bäst i test
- Wifi-standard
- Wifi 7
- Frekvensband
- 2,4 + 5 GHz
- Angiven trådlös hastighet
- 3 600 Mbit/s
- Snabbaste nätverksport
- 2,5 Gbit/s (två portar)
- USB-port
- USB 3.0
- Enheter i paketet
- 1 router
- Pris per Gbit/s angiven hastighet
- 414 kr
Archer BE230 ger wifi 7 med MLO och 4K-QAM till ett pris nära flera wifi 6-routrar. Två portar på 2,5 Gbit/s, en WAN och en LAN, klarar bredband över 1 Gbit/s.
Fyra antenner med beamforming, HomeShield, föräldrakontroll och VPN-klient ingår, och med EasyMesh kan nätverket byggas ut senare.
Fördelar
- Wifi 7 med MLO och 4K-QAM
- Två portar på 2,5 Gbit/s
- EasyMesh för utbyggnad med fler enheter
- USB 3.0 för fildelning
Tänk på
- Två band, välj Deco BE65 om du vill ha ett tredje band
- Plats 2 Prisvärd
- Wifi-standard
- Wifi 6
- Frekvensband
- 2,4 + 5 GHz
- Angiven trådlös hastighet
- 2 976 Mbit/s
- Snabbaste nätverksport
- 1 Gbit/s (fyra portar)
- USB-port
- Uppges inte
- Enheter i paketet
- 1 router
- Pris per Gbit/s angiven hastighet
- 302 kr
AX3000T är billigast i jämförelsen, med wifi 6 på två band: 2 402 Mbit/s på 5 GHz och 574 Mbit/s på 2,4 GHz. Fyra gigabitportar räcker för abonnemang upp till 1 Gbit/s.
Den kan kopplas ihop med andra Xiaomi-routrar i ett meshnät, och NFC förenklar anslutningen för Android. Ett bra val för lägenheten.
Fördelar
- Lägst pris i jämförelsen
- Fyra gigabitportar
- Stöd för Xiaomi Mesh
- NFC-anslutning för Android
Tänk på
- Portar på 1 Gbit/s, välj en modell med 2,5 Gbit/s om du har snabbare fiber
- Plats 3 Premium
- Wifi-standard
- Wifi 7
- Frekvensband
- 2,4 + 5 + 6 GHz
- Angiven trådlös hastighet
- 9 214 Mbit/s (per nod, BE9300)
- Snabbaste nätverksport
- 2,5 Gbit/s (fyra portar per nod)
- USB-port
- USB 3.0
- Enheter i paketet
- 2 noder
- Pris per Gbit/s angiven hastighet
- 541 kr
Deco BE65 är det enda systemet i listan där 6 GHz anges uttryckligen: 5 760 Mbit/s där, 2 880 Mbit/s på 5 GHz och 574 Mbit/s på 2,4 GHz. Fyra portar på 2,5 Gbit/s per nod gör det lätt att koppla noderna med kabel.
Det är dyrast i jämförelsen, men två noder ingår och systemet kan byggas ut. Passar hus med flera våningar.
Fördelar
- Tre band med 320 MHz-kanaler
- Fyra portar på 2,5 Gbit/s per nod
- Två noder ingår, går att bygga ut
- Fungerar med röstassistenter
Tänk på
- Högst pris i listan, i en lägenhet räcker ofta en ensam router
- Plats 4
- Wifi-standard
- Wifi 7
- Frekvensband
- 2,4 + 5 GHz
- Angiven trådlös hastighet
- 7 141 Mbit/s
- Snabbaste nätverksport
- 10 Gbit/s
- USB-port
- USB 3.0
- Enheter i paketet
- 1 router
- Pris per Gbit/s angiven hastighet
- 279 kr
Archer BE450 är den enda i jämförelsen med en port på 10 Gbit/s, plus en port på 2,5 Gbit/s och tre gigabitportar. Trådlöst anges 5 765 Mbit/s på 5 GHz och 1 376 Mbit/s på 2,4 GHz.
MLO, HomeShield, EasyMesh och Tether-appen ingår, och den kan väggmonteras. Rätt val för bredband över 2,5 Gbit/s.
Fördelar
- Port på 10 Gbit/s
- Hög angiven hastighet för två band
- EasyMesh och HomeShield
- Kan väggmonteras
Tänk på
- Integrerade antenner, placera routern fritt och högt för bästa räckvidd
- Plats 5
- Wifi-standard
- Wifi 7
- Frekvensband
- Uppges inte
- Angiven trådlös hastighet
- 3 600 Mbit/s
- Snabbaste nätverksport
- 1 Gbit/s
- USB-port
- Uppges inte
- Enheter i paketet
- 1 router
- Pris per Gbit/s angiven hastighet
- 334 kr
WR3600 är den billigaste wifi 7-routern i listan, med fyrkärnig processor, 512 MB RAM och stöd för upp till 200 enheter.
Den har både VPN-server och VPN-klient, föräldrakontroll, mesh och Cudy-appen. Portarna är på 1 Gbit/s, så den passar abonnemang upp till den nivån.
Fördelar
- Billigaste wifi 7-routern i jämförelsen
- VPN-server och VPN-klient
- Upp till 200 enheter
Tänk på
- Portar på 1 Gbit/s, räcker inte för fiber över 1 Gbit/s
- Plats 6
- Wifi-standard
- Wifi 7
- Frekvensband
- Tri-band (tre band)
- Angiven trådlös hastighet
- 11 000 Mbit/s
- Snabbaste nätverksport
- 2,5 Gbit/s (fyra portar)
- USB-port
- Uppges inte
- Enheter i paketet
- 1 router
- Pris per Gbit/s angiven hastighet
- 263 kr
WR11000 har högst angiven hastighet och lägst pris per Gbit/s i jämförelsen, med tre band, MLO och antenner med beamforming.
Fyra portar på 2,5 Gbit/s, föräldrakontroll och mesh gör den intressant för ett större hem med snabbt bredband. Vilka tre band som ingår anges inte.
Fördelar
- 11 000 Mbit/s angiven hastighet
- Lägst pris per Gbit/s i listan
- Fyra portar på 2,5 Gbit/s
Tänk på
- Butiken anger inte vilka band som ingår, kontrollera hos tillverkaren om du vill använda det högsta bandet
- Plats 7
Xiaomi Mesh System AX3000 NE (2-pack)
Prisvärt meshsystem för flera våningar
1 199 kr
- Wifi-standard
- Wifi 6
- Frekvensband
- 2,4 + 5 GHz
- Angiven trådlös hastighet
- 2 976 Mbit/s
- Snabbaste nätverksport
- 1 Gbit/s
- USB-port
- Uppges inte
- Enheter i paketet
- 2 noder
- Pris per Gbit/s angiven hastighet
- 403 kr
Ett mesh-system med Wi-Fi 6 och två förparade noder för 1 199 kr. Det klarar upp till 256 enheter samtidigt och har 160 MHz-kanaler på 5 GHz, WPA3 och stöd för IPTV.
Noderna styrs med Xiaomi Home-appen och systemet går att bygga ut. Ett prisvärt val för flera våningar och bredband upp till 1 Gbit/s.
Fördelar
- Två noder till lågt pris
- Stöd för upp till 256 enheter
- Förparade noder och NFC-anslutning
- WPA3 och stöd för IPTV
Tänk på
- Gigabitportar, räcker inte fullt ut för fiber över 1 Gbit/s
Kort svar
Vilken router är bäst i test?
TP-Link Archer BE230 för 1 489 kr är bäst i test. Den ger wifi 7 med MLO, två portar på 2,5 Gbit/s och EasyMesh till ett pris som ligger nära flera wifi 6-routrar.
Vill du hålla nere kostnaden är Xiaomi Router AX3000T för 899 kr billigast. Behöver du täckning i ett hus med flera våningar är meshsystemet TP-Link Deco BE65 premiumvalet, med tre band och två noder.
Därför är TP-Link Archer BE230 bästa routern 2026
Archer BE230 vinner för att den kombinerar wifi 7, portar på 2,5 Gbit/s och ett pris på 1 489 kr. Ingen annan router i jämförelsen ger samma helhet för pengarna.
Archer BE450 och Cudy WR11000 har högre angivna hastigheter men kostar cirka 500 till 1 400 kr mer, och den extra kapaciteten gör mest nytta med bredband över 2,5 Gbit/s. Xiaomi Router AX3000T får platsen som prisvärd för att den kostar minst, och Deco BE65 är premiumvalet med tre band och två noder.
Så skiljer sig wifi 6, wifi 7 och 6 GHz
Wifi 7 är den nyaste standarden och ger högre hastighet, lägre fördröjning och stabilare uppkoppling när många enheter delar nätverket. Wifi 6 räcker ändå långt, särskilt med bredband på 1 Gbit/s eller lägre.
Wi-Fi 6 (802.11ax) införde OFDMA, som låter routern skicka data till flera enheter i samma sändning i stället för att de turas om. Standarden använder banden 2,4 och 5 GHz.
Wifi 7 (802.11be) lägger till tre förbättringar:
- MLO (Multi-Link Operation): en enhet kan använda flera band samtidigt eller byta band utan avbrott.
- 4K-QAM: tätare packad data, som höjer hastigheten nära routern.
- 320 MHz breda kanaler: dubbelt så breda som tidigare, men bara på det högsta bandet.
6 GHz har mer ledigt utrymme och färre störningar från grannarnas nätverk, men signalen tar sig sämre genom väggar. Bandet gör alltså mest nytta nära routern eller en nod. Archer BE230 och BE450 har två band och får därför inte de bredaste kanalerna, men båda har MLO.
Standarden gör bara nytta om enheterna kan använda den. Ska du köpa ny dator samtidigt, se vår Laptop bäst i test och kontrollera att modellen har stöd för Wi-Fi 7. Har den det kan det vara klokt att välja en wifi 7-router redan nu.
Router eller mesh för lägenhet, mindre hus och hus med flera våningar
En ensam router räcker för de flesta lägenheter och för ett mindre hus på ett plan. Bor du i ett hus med flera våningar eller har tjocka väggar ger ett meshsystem jämnare täckning. Systemet består av flera noder som bildar ett gemensamt nätverk, och mobilen kopplar automatiskt upp sig mot den nod som ger bäst signal.
Lägenhet
Här räcker en enkel router om den står centralt. Xiaomi Router AX3000T och Archer BE230 ger mest för pengarna: BE230 har wifi 7 och portar på 2,5 Gbit/s, AX3000T är billigare och räcker upp till 1 Gbit/s.
Mindre hus
En ensam router med bra räckvidd som står centralt fungerar i de flesta fall. Har du snabbt bredband passar Cudy WR11000 med tre band eller Archer BE450. Blir ett rum svagt kan du lägga till en nod senare, eftersom alla routrar i listan kan ingå i ett meshnät.
Hus med flera våningar
Mesh är bäst för stora hem. Räkna med en nod per våning. Deco BE65 och Xiaomi Mesh System AX3000 NE levereras med två noder. Kan du dra kabel mellan noderna blir nätverket stabilare, och Deco BE65 har fyra portar på 2,5 Gbit/s per nod för just det.
Räckvidd och täckning: antenner, placering och väggar
Räckvidden beror mer på var routern står än på vilken modell du köper. En dyr router i ett skåp i hallen ger sämre täckning än en billig som står fritt mitt i bostaden.
För bästa möjliga täckning gäller fyra saker:
- Centralt: nära mitten av bostaden, inte i hörnet där fibern kommer in.
- Högt: på en hylla eller på väggen, inte på golvet.
- Fritt: undvik att låta routern stå i ett skåp, bakom tv:n eller intill metallföremål.
- Borta från störningar: mikrovågsugnar stör 2,4 GHz-bandet.
Betong, tegel och bjälklag dämpar signalen mest. 2,4 GHz ger lång räckvidd men lägre hastighet, 5 GHz är en kompromiss och det högsta bandet ger mest fart på kort avstånd.
Fler antenner och beamforming, där routern riktar signalen mot enheterna, ger stabilare uppkoppling på avstånd. Archer BE230 har fyra antenner med beamforming och Cudy-routrarna antenner med hög förstärkning.
Ska du sätta upp en kamera på fasaden, som i vår Övervakningskamera utomhus bäst i test, måste signalen nå ut genom ytterväggen. Där hjälper ofta 2,4 GHz-bandet eller en nod placerad nära ytterväggen.
Hastighet och portar mot fiberabonnemanget
Routerns portar sätter taket för hur mycket av bredbandet du får ut. Om routern inte klarar abonnemangets hastighet i WAN-porten spelar den trådlösa delen ingen roll, så matcha porten mot abonnemanget först.
| Abonnemang | Port som behövs | Routrar i jämförelsen |
|---|---|---|
| Upp till 1 Gbit/s | Gigabitport | Alla sju |
| 2,5 Gbit/s | Minst 2,5 Gbit/s | Archer BE230, Archer BE450, Deco BE65, WR11000 |
| 10 Gbit/s | 10 Gbit/s | Archer BE450 |
Siffran på kartongen är summan av alla band under ideala förhållanden. Archer BE230:s 3 600 Mbit/s är 5 GHz och 2,4 GHz ihop, och en enskild mobil får bara en del av det.
Vill du få ut mer än 1 Gbit/s till en stationär speldator eller arbetsstation med kabel behöver både router och nätverkskort klara 2,5 Gbit/s. För strömmande 4K-film på tv:n räcker däremot en gigabitport gott, där är stabilt wifi viktigare. Letar du ny tv finns förslag i vår guide bästa TV.
Många anslutna enheter samtidigt
Mobiler, datorer, surfplattor, tv och smarta lampor är ofta uppkopplade på samma gång. OFDMA och MU-MIMO låter routern betjäna flera på en gång i stället för en i taget.
Cudy WR3600 anges klara upp till 200 enheter och Xiaomi Mesh System AX3000 NE upp till 256, flest bland de modeller där butiken anger antalet. Archer BE230 har 2x2 MU-MIMO och Multi-RU.
Många smarta hemprylar ansluter bara på 2,4 GHz, vilket är normalt. En ny mobil eller en modell ur vår Surfplatta bäst i test får däremot ut mer av de snabbare banden.
Funktioner i routern: app, föräldrakontroll, VPN och säkerhet
De flesta routrar installeras i dag med en app i mobilen, men funktionerna skiljer sig.
- App: Tether för Archer BE230 och BE450, Cudy-appen för WR3600 och Xiaomi Home för Xiaomis meshsystem. De två Xiaomi-modellerna har också NFC.
- Föräldrakontroll: begränsar tider och innehåll per enhet. Finns i Archer BE230, Cudy WR3600 och WR11000.
- VPN: en VPN-klient skickar hemmets trafik genom en VPN-tjänst, en VPN-server låter dig nå hemmanätverket när du är borta. Archer BE230 har klient, Cudy WR3600 har både server och klient.
- Säkerhet: HomeShield finns i Archer BE230 och BE450, och Xiaomis meshsystem har WPA3.
Byt administratörslösenordet och installera uppdateringar när tillverkaren släpper dem. En router som inte längre får uppdateringar är en säkerhetsrisk.
Router för gaming
För spel är fördröjningen viktigare än hastigheten. Koppla helst konsol eller dator med kabel, det ger lägst och jämnast fördröjning. Trådlöst hjälper MLO i wifi 7, eftersom enheten kan byta band utan avbrott.
I listan passar Archer BE230, Archer BE450 och Cudy WR11000 bäst för spel, med MLO och LAN-portar på minst 2,5 Gbit/s. Bygger du en ny speldator hittar du förslag i vår guide till bästa gamingdatorn.
Pris per Gbit/s och vad du ska titta på när du köper en router
Pris per Gbit/s är priset delat med den angivna trådlösa hastigheten. Måttet gör olika prislappar jämförbara, men bygger på teoretiska maxvärden.
| Router | Pris | Pris per Gbit/s |
|---|---|---|
| Cudy WR11000 | 2 894 kr | 263 kr |
| TP-Link Archer BE450 | 1 990 kr | 279 kr |
| Xiaomi Router AX3000T | 899 kr | 302 kr |
| Cudy WR3600 | 1 204 kr | 334 kr |
| Xiaomi Mesh System AX3000 NE | 1 199 kr | 403 kr |
| TP-Link Archer BE230 | 1 489 kr | 414 kr |
| TP-Link Deco BE65 | 4 989 kr | 541 kr |
Lägst pris per Gbit/s är inte automatiskt bästa valet. För Deco BE65 gäller siffran en nod av två. Archer BE230 vinner trots högre siffra eftersom portar, funktioner och pris passar flest hem.
Så väljer du rätt router för hemmabruk
- Abonnemanget: välj en router med en WAN-port som klarar ditt bredband, gärna med marginal.
- Bostaden: ensam router för lägenhet och mindre hus, meshsystem för flera våningar.
- Enheterna: wifi 7 lönar sig när mobil och dator har stöd för det.
- Priset: jämför pris per Gbit/s inom samma klass.
När en ny router inte hjälper
En ny router löser problem med täckning och många enheter, men inte allt.
- Abonnemanget är flaskhalsen: med 100 Mbit/s blir internet inte snabbare av en router som klarar 3 600 Mbit/s.
- Felet ligger hos operatören: koppla en dator med kabel direkt till operatörens utrustning och jämför.
- Gamla enheter: en dator med äldre nätverkskort blir inte snabbare av en ny standard.
- Dubbla routrar: är operatörens box också router, ställ den i bryggläge eller använd bara den ena.
Sammanfattning
TP-Link Archer BE230 är bäst i test 2026 med wifi 7, två portar på 2,5 Gbit/s och EasyMesh för 1 489 kr. Xiaomi Router AX3000T för 899 kr räcker för en lägenhet med fiber upp till 1 Gbit/s. Deco BE65 med tre band och två noder passar hus med flera våningar, och Archer BE450 är den enda med en port på 10 Gbit/s.
Vanliga frågor
Vilken router är bäst i test 2026?
TP-Link Archer BE230 för 1 489 kr ger bäst helhet: wifi 7 med MLO, två portar på 2,5 Gbit/s och EasyMesh, till 414 kr per Gbit/s angiven hastighet.
Behöver jag wifi 7 eller räcker wifi 6?
Wifi 6 räcker för de flesta hem med bredband upp till 1 Gbit/s. Wifi 7 gör mest nytta när mobiler och datorer också har stöd för standarden.
När behöver jag mesh i stället för en vanlig router?
När en ensam router inte når hela bostaden, till exempel i ett hus med flera våningar eller bakom tjocka väggar. I en lägenhet räcker oftast en router som står centralt.
Vilken router passar ett fiberabonnemang på 2,5 eller 10 Gbit/s?
För 2,5 Gbit/s behövs en WAN-port på minst 2,5 Gbit/s, som Archer BE230, Archer BE450, Deco BE65 och Cudy WR11000 har. För 10 Gbit/s är Archer BE450 ensam i jämförelsen.
Var ska routern stå för bästa täckning?
Centralt i bostaden, en bit upp från golvet och fritt från skåp, metall och tjocka väggar.
Varför får jag inte den hastighet som står på förpackningen?
Den angivna hastigheten är ett teoretiskt maxvärde för alla band ihop. En enskild enhet får en del av den, och avstånd, väggar och abonnemanget sätter taket.
Så har vi jämfört
Jämförelsen bygger på uppgifter från butikernas produktsidor hos Kjell & Company, Mistore och eGrossisten samt tillverkarnas specifikationer. Priser och lagerstatus kontrollerades 24 september 2026 och kan ha ändrats sedan dess.
Routrarna rangordnades efter wifi-standard, angiven trådlös hastighet, snabbaste nätverksport, stöd för mesh och täckning, funktioner samt pris per Gbit/s. Vi har inte provat routrarna själva och gör inga egna mätningar. De angivna hastigheterna är teoretiska maxvärden från tillverkarna, och verkliga hastigheter beror på bostaden, enheterna och abonnemanget.


